מדפיסים ולומדים

Posted by admin on May 1, 2014

אם יצא לכם אי פעם להסתובב באחת מן האוניברסיטאות הגדולות בארץ וודאי הייתם שמים לב לכך שישנם הרבה מאוד שלטים בכל מקום, פוסטרים תלויים על כל קיר, הזמנות ופלאיירים מפוזרים בכל מקום, סטודנטים צעירים הסוחבים ערימות של מחברות, דפים מודפסים, ספרים על גבי ספרים, ובקיצור הייתם שמים לב, שמדובר בלא מעט נייר. בעצם ערימות אינסופיות של נייר, בכמויות שלא ניתן אפילו לשער.

ישנם לא מעט סקרים המביעים מספרים מאוד מדאיגים בנוגע לכמויות הנייר המתבזבזות באוניברסיטאות. הסטודנטים מדפיסים כמויות אדירות של נייר מידי יום, הם משתמשים בסוגים שונים של מדפסות מיוחדות, ומשתמשים בסוגי ניירות שונים ומשונים. סטודנט ממוצע עלול להוציא מאות שקלים מידי חודש, רק כדי להדפיס את החומר הנלמד, כאשר לעיתים קרובות מדובר בשימוש חד פעמי בלבד, שמייד נזרק לאחר מכן. לצערנו, מודעות המחזור, וזו של הנייר בפרט, עדיין לא מספיק נוכחת ברחבי המוסדות השונים. הנייר הנזרק בדרך כלל מגיע לערימות הזבל הרגילות ומתאסף לו להתעכלות תחת האוויר, באזורי המזבלות הגדולות של המדינה.

אומנם זהו לא תהליך זול למחזר נייר ולא תמיד מדובר בפיתרון כלכלי משתלם, אך האמת היא שזהו פיתרון אקולוגי חשוב מאוד. הניירות מיוצרים מעצים, המהווים את מקור החמצן העיקרי שלנו בעולם. ישנה חשיבות מאוד גדולה לשמירה על העצים ועל הראות הירוקות שלנו ברחבי העולם.